Spor Masajı Faydaları

Günümüz insanı masaj uygulamaları konusuna eskiye nazaran çok daha önem vermeye başladı. Yoğun tempo, kalabalık bir şehir yaşamı, hareketsizlik, kilo, egzersiz yorgunluğu ve stres gibi durumlarla baş etmek için tercih edilmeye başlayan masaj, lüks bir ihtiyaç olmaktan çok artık rahatlatıcı faaliyetlerden biri haline geldi. Çağlar öncesinin iyileştirme ve rahatlatma yöntemi olarak tanınan masaj, günümüzde farklı çeşitleriyle insanlara hizmet etmeye, onları psikolojik ve fiziksel olarak iyi hissettirmeye devam ediyor. Masajın birçok yöntemi ve uygulama şekli bulunuyor. Bunlardan en çok merak edilenlerin başında spor masajı geliyor. Profesyonel veya amatör olarak sporla uğraşan pek çok kişi spor masajının yararlı olup olmadığı konusuna önem veriyor. Bundan dolayı “spor masajı nedir” ve “spor masajı faydaları nelerdir”, gibi çok sık sorulan sorulara yanıt vermek istiyoruz.

SPOR MASAJI NEDİR

Spor masajı kendi içinde birçok uygulama alanı olan bir sahadır. Genel haliyle spor masajı, spordan önce, spor sırasında ve sonrasında uygulanan bir masaj türüdür. Konusunda deneyimli bir uzman tarafından uygulanması gereken bu masaj türü hem amatör hem de profesyonel sporcularca tercih edilen bir masaj türüdür. Bu masaj türü genellikle kasları, sinirleri ve lifleri konu alır. Fiziksel aktivitede oluşan kas sertlikleri, gerilmeler ve kaslarda biriken zararlı maddeler bu masaj türü ile ortadan kaldırılır. Spor masajı, kişiye ve spor türüne göre değişen bir uygulama olsa da, genellikle belirli bölgelere yapılan uyarma hareketleri olarak tanımlanabilir. Bu sayede fiziksel çalışma yapan kişinin ödem atması sağlanır ve kaslardaki asit gibi bileşenler kolayca uzaklaştırılır. Eskiden beri atletlerin tercih ettiği bir yöntem olan spor masajı aynı zamanda spor öncesi psikolojik rahatlamada çok yardımcı olan bir yöntemdir. Fiziki ve ruhsal stresi arındıran masaj ile kişiler yapacakları spor ve müsabakalara çok daha olumlu bir şekilde yaklaşım sergiler. Sakatlık ve zedelenmelerde yardımcı olacak olan spro masajında dikkat edilmesi gerekilen konu, kişinin rahatsızlığı için ciddi bir tedavi görüp görmemesi gerektiğinin belirlenmesidir. Eğer fizyoterapi gerektiren bir durum varsa masaj yerine tıbbi uygulamaların yapılması gerekir. Çünkü fiziksel olarak uygun olmayan kişilerde bu tür masajlar yarardan çok zarar getirebilir.

SPOR MASAJININ FAYDALARI NELERDİR

Spor masajı yapılış amacına, tekniğine ve spor dalına göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı sizlerle bu tür bir masajın genel yararlarından söz etmek istiyoruz. Günümüzde egzersizden uzman spor faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazede tercih edilen bu tür masaj uygulamalarının yararları kısaca şöyledir:

  • Spor gibi ağır fiziksel aktivitelerin kaslarda ve sinirlerde, stres ve de çeşitli maddelerin birikmesi gibi sonuçları olur. Özellikle spor sonrası yapılan masaj ile sinir ve kas yorgunluğu giderilir. Kişinin çok daha çabuk toparlanması sağlanır.
  • Spor öncesi ve sonrasında uygulanan spor masajı seanslarıyla fiziki yorgunluk ve stres ortadan kaldırılır. Böylece kişi spor faaliyeti yapmaya daha uygun bir hale gelir.
  • Masaj genel olarak kan dolaşımına yardımcı olan bir yöntemdir. Yapılan masaj ile kan dolaşımı kolaylaşır ve gerekli maddelerin kas ve dokulara hızlı bir şekilde ulaşması sağlanır.
  • Masaj eski çağlardan beri kişide rahatlama ve olumlu hislerin arttırılması amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Bu anlamıyla spor masajı, kişinin ruhen iyi hissetmesine ve yapacağı müsabakalara daha olumlu bakmasına yardımcı olur.
  • Spor masajı fiziksel aktivite sonucu oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olurken, aynı zamanda kas sıkışması gibi sorunlara daha çabuk çözüm getirir.

“Spor Masajı Faydaları” için 5 cevap

  1. spor masajı sağlık açısından gerçekten çok faydalı. 4 senedir düzenli olarak fitness yapıyorum ancak son 1 senedir masaj yaptırmaya başladım. aradaki farkı anlatamam. hem gelecek antrenmana çok daha hazır şekilde gidiyorum hem de bedenen ve ruhen yüksek enerji depoluyorum. masaj yaptırsak da antrenmanlardan sonra esnetme hareketlerini ihmal etmemek gerek. masajla birlikte çok daha etkili oluyor.

  2. makale çok iyi olmuş, yeterince aydınlatıcı. görseller ve videolarla desteklenmesi de anlaşılabilmesi açısından çok iyi olmuş, emeğinize sağlık.

  3. murat hocaya ilk masaj yaptırdığımda canım çok acımıştı. meğer her yerimiz kütük gibi olmuş. masaj yaptırdıkça artık ağrı falan kalmadı. düzenli olarak gitmedikten sonra da pek bir esprisi kalmıyor. esnetme hareketlerine zaman ayırmaya üşenen bireyler olarak yattığın yerden kasları gevşetme daha kolayımıza geliyor 🙂

  4. masaj işini gereksiz masraf olarak görmeyin. müthiş bir rahatlama ve güç sporlarında performans artışı sağlıyor. düzenli olarak spor masajı yaptıracak maddi imkanınız yoksa ağırlık antrenmanlarından sonra 20-30 dakika arası kasları esnetme hareketleri ile yumuşatmanız gerekiyor. aksi halde yaptığınız spor sağlığınız için faydadan çok zararlı olup çeşitli kas ve eklem rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir