Spor Masajı Nedir

Masaj çeşitlerinin, özellikle de spor masajının ne işe yaradığı, bu tür masajları yaptırmanın gerekli olup olmadığı son yıllarda merak edilen konulardan biri haline geldi. Bir zamanlar sadece sağlık sorunları olanların ya da gelir düzeyi yüksek kişilerin rahatlama için tercih ettiği masaj yöntemleri, günümüzde her insanın yararlanabileceği bir araç haline geldi. Kasları gevşeten, zihni dinlendiren, hatta kimileri için kilo vermeye yardımcı olan masaj, bizi dakikalar içerisinde ruhsal ve fiziki olarak keyifli bir atmosferin içerisine sokuyor. Hele bir de, uzman ellerde yapılan masaj uygulamaları, kişinin yaşamında vazgeçilmez bir hal alabiliyor. Peki, masaj türleri içinde adından sıkça söz ettiren spor masajı nedir, nasıl yapılır, kimler spor masajı yaptırmalıdır ve benzeri merak edilen bu tür sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

Abdou Razack Traoré (Konyaspor)

SPOR MASAJI NE İŞE YARAR

Öncelikle spor masajının kısa bir tanımını yaparak işe başlayalım. En özet haliyle spor masajı, sportif faaliyetlerin öncesinde ve sonrasında yapılan masaja denmektedir. Bazı durumlarda bu tür bir masaj spor anında bile uygulanabilir. Masaj seansının ne kadar süreceği yapılan spora ve ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Spor masajı diğer masaj uygulamalarına göre biraz daha farklıdır. Onu farklı kılan, elle yapılan uygulamadaki basınç ve dokunma süreleridir. Aslında spor masajlarını uyarıcı masajlar olarak tanımlamak mümkündür. Uyarılan doku ve kaslarda sporun neden olduğu yorgunluk ve o bölgelerdeki spor sonrası bileşenler ortadan kaldırılır. Çoğu zaman spor masajı ile kas zedelenmesine, lif kopmasına ve kramplara müdahale edilir. Bunun yanında canlandırıcı etkiye sahip olan masaj uygulamaları sayesinde kan akışı güçlendirilir, doku ve organlara çok daha kolay besin ve etken maddelerin aktarılması sağlanır. Ve tabi ki masajın rahatlatıcı etkisi nedeniyle spor yapan kişi rahatlar, dinlenir ve zihnen yapacağı aktiviteye kolayca odaklanmış olur.

KİMLER SPOR MASAJI YAPTIRMALI

İster amatör, isterse profesyonel olarak düzenli spor ve egzersiz yaşamı olan herkes spor masajı yaptırabilir. Sağlık açısından masaja engel olabilecek bir rahatsızlığınız yoksa uzmanınıza danışarak spor masajı alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu masaj yapacağınız kişinin spor ve diğer masaj türlerinde uzman olmasıdır. Ayrıca ciddi sakatlık durumu olanlar fizyoterapi ile masaj arasında karar verirken doktorlarından bilgi almalıdır. Spor masajı çok eski tarihlerden beri profesyonel atletlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu tür masajların performans arttırıcı ve sakatlanmaları önleyici bir etkisi vardır. Masaj seansı alan sporcular aynı zamanda üzerlerindeki stresten kolayca kurtulmayı bu uygulamalar sayesinde başarırlar.

SPOR MASAJININ YARARLARI NELERDİR

Spor masajının yararları yapılan uygulamaya ve spor türüne göre farklılıklar gösterebilir. Genel olarak spor masajının yararlarından biri, kişiyi fiziksel açıdan rahatlatmak ve vücuttaki stresi uzaklaştırmaktır. Sportif faaliyetlerde, öncesinde ve sonrasındaki kas gerilmeleri masaj uygulamalarıyla giderilebilir. Fiziksel aktivitenin neden olduğu ağrı, acı ve uyuşmaların giderilmesi bakımından spor masajı oldukça yararlıdır. Sinirlerin rahatlatılarak, kasların gevşetilmesi ve kan dolaşım faaliyetinin kolaylaştırılması yine spor masajının bireylere olan katkılarından biridir. Bununla birlikte spor masajı yaraların çok daha hızlı onarılmasına yardımcı olur. İnsan psikolojisine olan katlılarıyla masaj sporcuyu yapacağı aktivitelere ruhen hazırlar, daha pozitif bir bakış açısı yakalamasına yardımcı olur. Sağlıklı bir kas dokusuna sahip olmaya yardımcı olan spor masajı, vücut eklemlerinin daha kolay ve rahat hareket etmesine yardım eder. Konusunda uzman kişiler hızlı bir şekilde spor faaliyeti, müsabaka gibi durumlarda acil müdahale amacıyla spor masajı uygulaması yapabilmektedirler.

“Spor Masajı Nedir” için 2 cevap

  1. her zaman söylerim; esnetme hareketlerini her antrenmandan sonra hakkını vererek yapmayacaksan ya da düzenli olarak masaja gitmeyeceksen güç sporları yapmayacaksın!

  2. fitness ve vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenenler için mutlaka tercih edilmeli ve düzeli olarak yapılmalı. ben haftada 1 gün mutlaka murat hocama masaj yaptırıyorum. gerek spor gerek iş hayatındaki stres yüzünden gerilen kaslar pamuk gibi oluyor. bu sayede bedenen ve ruhen müthiş bir rahatlama yaşıyorum. herkese tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir